Foot sweet foot, czyli stopa cukrzycowa

Ze stopą cukrzycową wcale nie jest tak słodko…. Wszystko jest dobrze, dopóki jest dobrze, ale jak już coś zacznie wymykać się spod kontroli, to zaczyna robić się nieciekawie i wtedy liczy się czas (reagowania) i wsparcie.

Niedawno o tym właśnie przekonała się moja pacjentka. Kobieta powyżej 70l, chorująca na cukrzycę od dawna, ale chyba nie do końca zdająca sobie sprawę ze skali problemu – no cóż, któż z Was leci do lekarza czy podologa z każdym modzelem?
A jednak ta zasada, w przypadku diabetyków, to świętość. Pani już się o tym przekonała. Zupełnie bowiem nie była świadoma, że pod modzelem rozwija się całkiem spore owrzodzenie, które z wielu przyczyn nie chciało i nie mogło się zagoić i bardzo poważnie zagrażało zdrowiu naszej pacjentki.
Z wywiadu prawdopodobne stały się również inne powikłania cukrzycowe – retinopatia i neuropatia, to drugie  wstępnie potwierdziły negatywne wyniki badania czucia wykonane w gabinecie.

Podczas wizyty wszystkie modzele zostały opracowane – dwa z nich całkowicie, a ten trzeci – w zakresie moich kompetencji. Dalsza opieka nad pacjentką wymaga bowiem wysoko wyspecjalizowanego personelu medycznego , dlatego po założeniu opatrunku i odciążenia, pacjentka została przekierowana do Poradni Stopy Cukrzycowej, gdzie otrzyma najlepszą możliwą pomoc.

Podsumowanie.
Cukrzyca to podstępna choroba, nie wolno jej bagatelizować. Jeśli już masz stwierdzoną  neuro/angiopatię cukrzycową pamiętaj, że każda zmiana na Twoich stopach może okazać się bardzo niebezpieczna.

Oglądaj stopy regularnie każdego dnia

a jeśli masz problemy ze wzrokiem (retinopatia lub po prostu słabo widzisz) poproś o to kogoś bliskiego. Wszystkie zmiany usuwaj w specjalistycznych gabinetach podologicznych – tzw. operacje łazienkowe to jednak nie najlepszy pomysł 😉 . I najważniejsze – bardzo dbaj o utrzymanie prawidłowych poziomów cukru – to najlepszy klucz do sukcesu 🙂

A jeśli i Ty, lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy w przypadku stopy cukrzycowej – skontaktuj się ze mną!

 

Related Posts

Podologia

Konsultacje podologiczne ON-LINE

Aktualna sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas wszystkich do szeroko pojętej izolacji, ale nawet teraz możemy pozostać w kontakcie ☝️?   Konsultacje podologiczne ON-LINE już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem, Ty również możesz z nich skorzystać 🙂   ✓ Jesteś nowym Pacjentem i nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem w warunkach domowych? W warunkach ON-LINE nie mamy ograniczeń […]

05

sty
Brodawki, Klamry, Ortonyksja, Pedicure, Podologia, Szkolenia, Wkręcający paznokieć, Wrastający paznokieć

Rusza Akademia Stóp Pięknych, czyli profesjonalne szkolenia dla kosmetyczek pedicurzystek i podologów!

Rusza pierwsza edycja Akademii Stóp Pięknych 🙂 Z ogromną radością informuję, że w Bielsku-Białej rusza pierwsza edycja Akademii Stóp Pięknych, a w jej ofercie znajdziecie szkolenia z zakresu pedicure zarówno dla kosmetyczek i pedicurzystek, jak i podologów. Szkolenia dla kosmetyczek i pedicurzystek będą prowadzone w trzech stopniach: BASIC,szkolenie podstawowe z zakresu pedicure kosmetycznego, wraz z malowaniem hybrydowym[…]